Teória priestorovej tvorby
IV.C D2
školský rok 2016/2017 zadania zasielajte na: marketing@suvke.skInteriér nebytových budov
Nebytová budova je podľa Stavebného zákona pozemná stavba, v ktorej je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely. Nebytové budovy môžeme rozdeliť na budovy výrobného a nevýrobného charakteru.
Medzi nebytové budovy nevýrobného charakteru patria:
- budovy pre administratívu, správu a na riadenie, pre banky a pošty
- hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty
- pohostinské zariadenia, reštaurácie, motoresty, jedálne, kaviareň, cukráreň, vináreň, bar...
- budovy pre obchod a služby vrátane autoservisov a čerpacích staníc
- budovy pre kultúru a na verejnú zábavu, múzeá, knižnice a galérie
- budovy pre školstvo, na vzdelávanie a výskum
- nemocnice, zdravotnícke a sociálne zariadenia
- kryté budovy pre šport
- budovy a miesta na vykonávanie náboženských aktivít, krematóriá a cintoríny
- kultúrne pamiatky, ktoré nie sú bytovými budovami
- ostatné nebytové budovy, napríklad nápravné zariadenia alebo kasárne
K nebytovým výrobným budovám radíme:
- priemyselné budovy a sklady, nádrže a silá
- dopravné a telekomunikačné budovy, stanice, hangáre, depá, garáže a kryté parkoviská
- poľnohospodárske budovy a sklady, stajne a maštale
Bezbariérové riešenie stavieb
je navrhovanie stavieb tak, aby boli bezbariérové, teda prístupné a užívateľné všetkými typmi ľudí bez cudzej pomoci, najmä však zabezpečujúce samostatný pohyb a užívanie osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. “Navrhovanie pre všetkých”, či už pre malých, veľkých, mladých alebo starých, ale aj pre ľudí s individuálnymi osobnými potrebami znamená v prvom rade poznať ich bariéry každodenného života. Z hľadiska dizajnu je možné chápať bariéry v troch oblastiach (architektúre, priemysle a komunikácii).
zdroj: http://www.archiportal.sk
Stavebnostolárske výrobky
Schodiská a rampy
Rozdelenie schodov podľa počtu ramien:
a) jednoramenné priamočiare, b) trojramenné priamočiare, c) dvojramenné priamočiare, d) jednoramenné zmiešanočiare, e) dvojramenné priamočiare, f) jednoramenné krivočiare polkruhové, g) jednoramenné krivočiare, h, i) jednoramenné zmiešanočiare, jednoramenné točité
Sklon schodiska
Podľa sklonu schodiskových ramien si môžeme zvoliť schodisko:
- rampové – sklon ramien od 10 do 20°
- mierne – sklon ramien od 20 do 25°
- normálne– sklon ramien od 25 do 35°
- strmé – sklon ramien od 35 do 45°
- rebríkové – sklon ramien od 45 do 60°Zábradlie
Schodiskové ramená a odpočívadlá, pokiaľ nie sú ohraničené múrom, musíme ohradiť zábradlím. Ochráni nás pred pádom a poslúži ako opora pri výstupe a zostupe po schodisku. Teoreticky by zábradlie malo byť 110 cm vysoké. Ak šírka držadla bude väčšia, výška zábradlia môže byť menšia.
Ubytovacie zariadenie
je budova, priestor, plocha, kde sa verejnosti poskytuje prechodné ubytovanie a s ním spojené služby. Patrí tu aj sezónne ubytovacie zariadenie, ktoré poskytuje ubytovanie najviac 9 mesiacov v roku. Kategória určuje druh ubytovacieho zariadenia, trieda určuje minimálne požiadavky, úroveň a rozsah služieb spojených s ubytovaním. Triedy sa označujú hviezdičkami od najnižšej triedy (*) po najvyššiu triedu (*****).
Hotel - ubytovacie zariadenie slúžiace na prechodné ubytovanie hostí, ktoré má viac ako 10 izieb. Návštevníkom okrem ubytovania, stravovania a služieb poskytuje aj priestory a zariadenia potrebné na služobný pobyt a rekreačno-športové služby na aktívne trávenie voľného času.
Dependance hotela - vedľajšia budova bez vlastnej recepcie organizačne súvisiaca s hotelom, ktorý zabezpečuje pre dependance celý rozsah služieb zodpovedajúci príslušnej triede a nie je vzdialený viac ako 300 m. Dependance poskytuje iba ubytovanie.
Garni hotel - určený predovšetkým na krátkodobé prechodné pobyty. Návštevníkom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela, ale s obmedzeným rozsahom stravovania, zredukovaným spravidla na podávanie raňajok.
Horský hotel je určený na náročné športovo-rekreačné pobyty. Spravidla je umiestnený v ťažko prístupnom teréne, nezriedka bez priameho napojenia na cestnú sieť (napr. prístupnosť visutou lanovkou).
Kongresový hotel - ubytovacie zariadenie určené na realizovanie kongresov, zjazdov, konferencií alebo seminárov. Kongresový hotel je vybavený rokovacími priestormi, ktoré umožňujú variabilnosť ich použitia, a má technické podmienky na poskytovanie s tým súvisiacich služieb.
Wellness hotel - ubytovacie zariadenie určené predovšetkým na špecifické prechodné pobyty spojené s odbornou starostlivosťou a rehabilitáciou hostí. Wellness hotel je vybavený funkčnými športovými a rekreačnými zariadeniami, ktoré sú hosťom k dispozícii. Wellness hotel hosťom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela.
Kúpeľný hotel - ubytovacie zariadenie v miestach, ktoré majú štatút kúpeľného miesta. Hosťom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela s ponukou liečebnej starostlivosti. V kúpeľnom hoteli je k dispozícii lekár pre hostí.
Boutique hotel - ubytovacie zariadenie s nižším počtom izieb, ktoré sa spravidla nachádza v historických budovách, v domoch s architektonickým alebo umeleckým riešením. Zariadenie interiérov je luxusné až exkluzívne.
Apartmánový hotel - poskytuje ubytovanie v apartmánoch. Pozostáva najmenej z ôsmich apartmánov. Hosťom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela.
Motel - ubytovacie zariadenie, ktoré sa spravidla buduje pri hlavných cestných trasách a diaľnicach. Návštevníkom zabezpečuje parkovanie motorového vozidla v areáli motela.
Botel - ubytovacie zariadenie hotelového typu umiestnené na trvalo zakotvenej lodi, ktoré má viac ako 10 kajút. Kajuty môžu mať len stále lôžka.
Penzión - jednoduché ubytovacie zariadenie hotelového typu minimálne s 5 izbami a maximálne so 4 stálymi lôžkami v izbe. Návštevníkom zabezpečuje podávanie raňajok, prípadne aj celodennú stravu a poskytuje základné služby.
Apartmánový dom - ubytovacie zariadenie prevádzkované zvyčajne len v sezóne a poskytuje hosťom prechodné ubytovanie najmenej v piatich apartmánoch alebo v štúdiách.
Turistická ubytovňa - jednoduché ubytovacie zariadenie s väčším počtom lôžok v izbách. Hostia majú k dispozícii spoločné hygienické zariadenia.
Chatová osada - ubytovacie zariadenie na prechodné ubytovanie návštevníkov výhradne v ubytovacích objektoch prevádzkovateľa v dvojlôžkových až štvorlôžkových izbách.
Kemping - ubytovacie zariadenie, ktoré umožňuje návštevníkom ubytovať sa vo vlastnom ubytovacom zariadení (v stanoch, obytných prívesoch a pod.), prípadne v ubytovacom objekte prevádzkovateľa (v chate, zrube, bungalove) v areáli kempingu.
Minikemp -doplnkové zariadenie k iným kategóriám ubytovacích zariadení alebo k reštauráciám a športovým areálom. Hostia minikempu využívajú ich cestné a parkovacie plochy, vstupné priestory a pohostinskú vybavenosť. Minikemp poskytuje hosťom ubytovanie vo vlastných ubytovacích zariadeniach hostí, najviac v dvadsiatich trvale označených kempingových jednotkách s elektrickými prípojkami, z ktorých časť môžu tvoriť kempingové parcely vybavené elektrickou, kanalizačnou a vodovodnou prípojkou na umiestnenie mobilných domov.
Táborisko - jednoduché sezónne ubytovacie zariadenie na ubytovanie hostí v ich vlastných ubytovacích zariadeniach. Areál táboriska je označený a prírodne ohraničený. Táborisko má prístupný zdroj pitnej vody a WC osobitne pre mužov a osobitne pre ženy.
Ubytovanie v súkromí - ubytovanie hostí (turistov) v izbách rodinných domov alebo sa na tento účel poskytuje celý objekt, napr. dom (rekreačný dom, prázdninový dom), chalupa, chata. Do tejto kategórie ubytovania patrí i prázdninový byt.
ZADANIE č.1 9.12.2016 3 strany (.pdf) - marketing@suvke.sk Charakteristika, trieda, bezbariérovosť
Lokalita (atrakcie v okolí) Ubytovanie (počty a typy izieb, vybavenie, ceny)
Stravovanie
Služby (šport, relax, wellnes, kongres, parkovanie..)
Fotodokumentácia Všeobecné požiadavky na ubytovacie zariadenia
Základné vybavenie izieb tvorí: lôžko s nočným stolíkom a nočnou lampou, plachta, vankúš, prikrývka a obliečky, stolík alebo písacia doska, stolička, zrkadlo, skriňa na šaty, kôš na odpadky, pohár na vodu. U vyšších kategórii ubytovania je to aj trezor, telefón, klimatizácia, minibar, odkladací priestor na kufor, čalúnené kreslo, vešiaková stena v predsieni.
Príležitostné lôžko možno upraviť na stále lôžko na požiadanie hosťa z nábytku slúžiaceho na denný odpočinok hosťa. Rozmer príležitostného lôžka je najmenej 800 × 1950 mm pre jednu osobu. Na požiadanie hosťa možno do izby umiestniť aj detské lôžko, ktoré sa nepočíta do počtu lôžok. Poschodové lôžka možno použiť len v ubytovacích zariadeniach uvedených v prílohe. Horné lôžko má zábranu (zábradlie) a pod matracom nepriepustnú podložku. Prístup k hornému lôžku sa zabezpečí rebríkom. Okná ubytovacích objektov, izieb a kajút hostí majú byť zatemniteľné.
Svetlá výška izby hosťa musí byť najmenej 2600 mm. V časti izby so zošikmeným stropom sa do plochy izby započítava plocha, ktorej svetlá výška je najmenej 1600 mm. Predsieň musí mať najmenšiu priechodnú šírku 900 mm. Minimálna šírka chodby pre hostí je 1500 mm, najmenšia priechodná šírka schodišťa pre hostí je 1100 mm. Najmenšia šírka chodby pre zamestnancov je 1200 mm, najmenšia priechodná šírka schodišťa pre zamestnancov je 1100 mm. Komunikácia zamestnancov sa nesmie krížiť s komunikáciou hostí. V časti hotela, motela a penziónu, v ktorých sa poskytujú stravovacie služby a v ktorých sa prevádzkuje spoločenská alebo kultúrna činnosť, musí byť záchod oddelený pre mužov a pre ženy s predsieňou a umývadlom, pričom najmenej jedna záchodová kabína má byť riešená na použitie osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu.
Hygienické zariadenia
Hotel 5* – všetky izby a apartmány majú vlastné hygienické zariadenie: samostatná kúpeľňa (vaňa, ručná sprcha, umývadlo s pultom) a samostatné WC.
Hotel 4* – všetky izby a apartmány majú vlastné hygienické zariadenie (samostatná kúpeľňa a samostatné WC alebo kúpeľňa s WC), z toho max. 30% izieb môže mať kúpeľňa bez vane, len so sprchou.
Hotel 3* – všetky izby a apartmány majú vlastné hygienické zariadenie (samostatné kúpeľňa a samostatné WC alebo kúpeľňa s WC).
Hotel 2* – minimálne 50% izieb má vlastné hygienické zariadenie (kúpeľňa s WC alebo hygienická bunka). V každej izbe bez vlastného hygienického zariadenia umývadlo s tečúcou teplou a studenou vodou, hygienické zariadenia na každom podlaží ako v triede 1*.
Hotel 1* – v každej izbe umývadlo s tečúcou teplou a studenou vodou. Na každom poschodí na 10 lôžok bez vlastného hygienického zariadenia - 1 kúpeľňa, na 10 izieb bez vlastného WC - 1 samostatné WC s umývadlom pre ženy, 1 samostatné WC a umývadlo pre mužov
Vybavenosť hygienických zariadení
Hotel 5* – zrkadlo s umývadlom, osvetlenie nad umývadlom, elektrický sušič vlasov, vatové tampóny, vrecko na bielizeň, vrecko na hygienické vložky, hygienické papierové vreckovky skladané v škatuli, uzatvárateľná nádoba na odpadky, predložka pred vaňu, predložka na podlahe WC, WC papier, kefa na čistenie záchodovej misy, na každé lôžko: 2 uteráky, osuška, kúpacia čiapka, froté plášť, jednorázové papuče, pohár na čistenie zubov v hygienickom balení, toaletné mydlo, telový šampón, vlasový šampón.
Hotel 1* – zrkadlo s umývadlom, osvetlenie nad umývadlom, vrecko na hygienické vložky, uzatvárateľná nádoba na odpadky, WC papier, kefa na čistenie záchodovej misy, na každé lôžko: 2 uteráky, pohár na čistenie zubov, toaletné mydlo .
Stravovacie zariadenia
Zariadenia spoločného stravovania sú zariadenia, ktoré poskytujú stravovacie služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov a nápojov na pracoviskách, v školských zariadeniach, v školách, v zariadeniach sociálnych služieb, v zdravotníckych zariadeniach, na zotavovacích podujatiach, v prevádzkach verejného stravovania a na hromadných podujatiach.
Stravovacie služby možno poskytovať len v zariadeniach, ktoré spĺňajú hygienické požiadavky na stavebno-technické riešenie, priestorové usporiadanie, vybavenie, vnútorné členenie a na prevádzku podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 533/2007 Z.z. o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania.
Priestorové usporiadanie a vnútorné členenie zariadenia spoločného stravovania musí vytvárať podmienky na:
a) čistenie a dezinfekciu,
b) zabránenie hromadeniu nečistoty, styku s toxickými materiálmi, vytváraniu kondenzačnej vody a rastu plesní na povrchoch,
c) ochranu proti krížovej kontaminácii medzi pracovnými operáciami alebo počas pracovných operácií s potravinami a pokrmami, technologickými zariadeniami, prívodom vzduchu alebo pohybom zamestnancov a zdrojmi vonkajšej kontaminácie,
d) hygienické spracovanie a skladovanie potravín a pokrmov.
Výrobný proces zariadenia spoločného stravovania musí byť plynulý a jednosmerný, aby sa nekrížili čisté prevádzky a nečisté prevádzky. Príjem použitého stolového riadu musí byť stavebne oddelený alebo prevádzkovo oddelený od výdaja stravy. Priestory zariadenia spoločného stravovania, v ktorých sa potraviny opracúvajú, upravujú alebo spracúvajú na pokrmy, musia mať povrchy podláh a stien ľahko čistiteľné a dezinfikovateľné, vyhotovené z nepriepustných, nenasiakavých, umývateľných, netoxických a protišmykových materiálov.
Typy stravovacích zariadení
- s obsluhou pri stole: reštaurácia, snackbar, pivnica, vináreň, bistro
- so samoobsluhou: samoobslužná reštaurácia, bufet, jedáleň, pizzeria, kaviareň, cukráreň, čajovňa, rýchle občerstvenie, pultový predaj
Veľkosť stravovacieho zariadenia
malé
40 - 60 hostí
bistro, snack bar, malá kaviareň a reštaurácia
stredné
70 – 100 hostí
plne vybavená prevádzka
veľké
viac ako 100 hostí
motorest, rýchla obsluha, jedáleň a veľké hotelové prevádzky
Jedáleň so samoobsluhou
poskytuje stravovacie a doplnkové občerstvenie v miestach s vysokou frekvenciou návštevníkov formou samoobsluhy.
Priestorové nároky
m2/ miesto
Reštauračná miestnosť
luxusná reštaurácia
2,0 – 2,2
bežná reštaurácia
1,6 – 2,0
kaviareň, vináreň (plocha bez tanečného parketu)
1,6 – 1,8
jedáleň so samoobsluhou
1,5 – 1,7
denný bar, snackbar
1,4 – 1,5
hostinec, pivnica
1,3 – 1,4
bufet, bistro
0,9 – 1,5
Prevádzková časť reštaurácie
do 100 miest
1,6 – 2,1
do 250 miest
1,5 – 2
od 250 miest
1,3 – 1,8
Priechody medzi stolmi –
šírka
štandard
vyšší úroveň
samoobsluha
hlavného priechodu
1000 mm
1200 mm
1400 mm
vedľajšieho priechodu
600 mm
900 mm
900 mm
Veľkosť stolovej plochy pre 1 osobu v mm
šírka
hĺbka
raňajky
420
300
hlavné jedlo
450
425
komfortné stolovanie
750
450
Kancelárie
Správne navrhnutý kancelársky priestor tvorí:
- recepcia,
- ergonomické pracovné miesto so stolom, stoličkou a odkladacími možnosťami,
- u vedúcich pracovníkov rokovací stolík alebo samostatná konferenčná miestnosť,
- archív,
- kuchynka, oddychové sedenie.
Zariadenie, ktoré je používané všetkými zamestnancami, ako sú telefóny, kopírky, tlačiarne, skenery, faxy, viazacie stroje, skartovacie a laminovacie stroje by mali byť umiestnené strategicky, v centre, ľahko prístupné všetkým zamestnancom.
Základné definície
Pracovňa (kancelária) – stavebne vymedzený priestor určený k umiestneniu jedného alebo viacerých kancelárskych pracovísk. Podľa normy musí byť svetlá výška kancelárie o ploche do 50 m2 (alebo pri rekonštrukciách) najmenej 2,7 m; pre kancelárie o ploche väčšej, musí byť najmenej 3 m.
Kancelárske pracovisko (kancelárske miesto, pracovná stanica) – priestor určený pre administratívnu, koncepčnú alebo manažérsku činnosť (prácu) jedného pracovníka na určitej pracovnej ploche spolu s ďalšími zariadeniami potrebnými pre túto činnosť.
Pracovná plocha – plocha vymedzená interiérovým vybavením, spravidla doska pracovného stola určeného pre pracovnú činnosť jedného pracovníka a spravidla pre umiestnenie PC (minimálne klávesnice a monitoru).
Minimálna doporučená plocha pre jedného pracovníka (stôl na prácu s PC, prácu s papiermi a kartotékou) je 6 m2. Tento priestor je možné rozšíriť o priestor na stretnutia - každá ďalšia stolička si vyžaduje plochu 1,5m2.
Firemná identita (Corporate identity)
je všetko, čo tvorí imidž firmy – od svojho názvu, loga a sloganu, cez vytvorenie vlastných pečiatok, vizitiek, hlavičkového papiera až po kompletnú webovú prezentáciu,obaly produktov až po informačné systémy budov. A pokiaľ ide o imidž firmy pridružujú sa k nim priestory pre styk so zákazníkom – vstupné, kancelárske priestory, interiéry predajní a vizuálna prezentácia na výstavách. Farebným a tvarovým riešením interiéru a exteriéru vrátane prvkov, ktoré ich tvoria dokážeme umocniť identitu firmy aj jej filozofiu.
Firemná identita so sebou prináša:
- odlíšenie od konkurencie a identifikovateľnosť – jednoduchú rozpoznateľnosť na trhu – zákazník Vás skôr nájde
- výnimočnosť a profesionalitu – dokonale zladené materiály a postupy ukazujú klientom, že viete, čo robíte
- zapamätateľnosť – čím viac sa zákazníkovi pripomínate, napr. na tlačových materiáloch, tým jednoduchšie si Vás zapamätá
Zariadenia pre školstvo a vzdelávanie
Stavebnotechnické a dispozično-prevádzkové riešenie školských budov musí spĺňať požiadavky hygieny, bezpečnosti a ochrany zdravia, civilnej ochrany a ochrany pred požiarmi. Budovy využívané žiakmi musia byť maximálne 4-podlažné.
Najmenšia svetlá výška miestností a priestorov musí byť:
- 3 000 mm v materskej škole a špeciálnej materskej škole; zníženie na svetlú výšku 2 500 mm možno pripustiť, ak sa dodrží objem vzduchu 12 m3 na jedno dieťa,
- 3 300 mm v základnej, strednej, vyššej škole a špeciálnej škole; pri dodržaní všetkých podmienok denného osvetlenia na pracovnú plochu možno znížiť svetlú výšku na 3 000 mm, ak sa dodrží objem vzduchu 5,3 m3 na jedného žiaka,
- 6 000 mm v telocvični s rozmermi 12 x 18 m a 12 x 24 m, 7 000 mm v telocvični s rozmermi 18 x 30 m a väčšími,
- 2 500 mm v šatni.
Vyučovací priestor
Veľkosť učebne sa odvíja od počtu žiakov (celotriedne vyučovanie cca 30 žiakov). Dnes sa navrhuje učebňa pre 30 žiakov s výmerou 55m2, čo je o 10% viac ako je hygienické minimum.
Plošné nároky v m2 na jedného žiaka
bežná učebňa
1,65 m2
špeciálne a počítačové učebne, laboratória
2,00 m2
jazykové učebne, učebne pre kreslenie
3,00 m2
učebne praktického vyučovania
4,00 m2
telocvične pre priestorovo málo náročné cvičenia
5,00 m2
telocvične pre priestorovo bežne náročné cvičenia
8,00 m2
pracovisko odborného výcviku
15,00 m2
Tabuľa 3000 mm široká, spodný okraj 900 mm nad podlahou, horný okraj 2100 mm nad podlahou. Viditeľnosť stredu tabule maximálne pod uhlom 45°.
- Rozmer jednomiestnej lavice 600 x 450 mm, minimálna šírka učebne vychádza 6900 mm.
- Rozmer dvojmiestnej lavice 1300 x 450 mm, minimálna šírka učebne vychádza na 6500 mm.
Vzdialenosť zadnej hrany prvej rady lavíc od čelnej steny učebne je 2200 mm. Priestor medzi lavicami je 700 mm. Za poslednou lavicou musí byť priestor min 650 mm, čiže min. dĺžka učebne je 7600 mm.
Vo vyučovacom priestore musí byť umiestnený najmenej jeden výtok pitnej vody. Ak je zavedená teplá voda, výtok v dosahu žiakov nesmie mať teplotu vyššiu ako 45 oC.
Predajne a obchodné priestory
Maloobchodný predaj sa realizuje v predajných priestoroch:
- špecializované predajne – predáva sa tu tovar určitej značky / luxusný tovar
- obchodné domy – ponúkajú široký sortiment, pričom každý druh tovaru sa predáva v samostatných oddeleniach, poskytujú rôzne služby (detské kútiky, predaj na splátky, odvoz tovaru)
- obchodné strediská – sú rozsiahle obchodné komplexy s veľkým počtom nezávislých predajní. Majú širokú ponuku tovaru, sú mimo centra. Majú vlastné parkoviská.
- supermarkety – ponúkajú široký sortiment rýchloobrátkového tovaru, ide o samoobslužné predajne, v ktorých by mal byť tovar lacnejší
- hypermarkety – obrovské samoobslužné predajne, kt. na jednom mieste ponúkajú široký sortiment tovaru. Celý komplex tvorí 1 predajňa. Zákazník sa obsluhuje sám, náklady sú nižšie a teda aj ceny. Poskytujú rôzne služby (kaderníctvo, fotoslužba). Sú mimo centra.
- predajne s predĺženou prevádzkou – sú menšie predajne umiestnené v mieste bydliska. Predávajú tovary častej spotreby. Predajná doba je prispôsobená potrebám zákazníkov. Niektoré z nich predávajú nonstop. Ceny sú tu vyššie, ich predchodcami sú večierky.
- predajné sklady a členské veľkoobchodné zariadenia (diskontné predajne) – ide o veľké haly, v ktorých sa vystavuje a skladuje tovar. Nakupovať tu môže aj individuálny spotrebiteľ, ak si zakúpi členstvo. Dostane kartu kt. ho oprávňuje k nákupu.
Svetlá výška obchodných priestorov a skladov do 400 m2 predajnej plochy je 3,00 m, nad 400 m2 predajnej plochy je 3,30 m a nad 1500m2 predajnej plochy je 3,50 m.
Pri riešení dispozície predajne by mala byť na prvom mieste vždy funkčnosť a predpoklady na pohodlie pri nákupe. Dôležité je pochopiť zákonitosti prirodzeného pohybu v danom priestore, tak aby navrhnuté trasy boli pre zákazníkov prirodzené, aby sa v priestore dobre orientovali a cítili sa isto. Vnútorné trasy v predajni by mali byť riešené tak, aby zákazník prišiel v maximálnej miere do kontaktu s tovarom. Vystaveného tovaru by nemalo byť príliš málo, ale ani príliš veľa - neprehľadne nahusteného na malej ploche.Tovar musí byť prehľadne vystavený, rozriedený podľa druhu. Výška nástenných regálov musí umožňovať uchopenie tovaru. Výšku políc volíme v rozsahu 30 - 180 cm nad podlahou. Pre prevádzkovateľa je dôležité, aby mal o celom priestore predajne dobrý prehľad, čo zvýši ochranu a zároveň minimalizuje počet personálu, ktorý musí byť počas prevádzky v predajni prítomný. Dostatočne veľký priestor treba vymedziť na zázemie predajne.
Dispozičné a stavebné riešenie predajní potravín musí:
- umožňovať súvislý a účelný presun potravín od príjmu a skladovania po presun do predajní; rozmery komunikácií a vstupov musia podľa potreby umožňovať používanie mechanizácie a paletizácie pri manipulácii s potravinami,
- umožňovať oddelený vstup na príjem potravín a oddelený vstup pre príchod kupujúcich,
- byť také, aby boli stavebne oddelené sklady potravín od iných skladov; sklady sa musia umiestniť tak, aby potraviny neboli vzájomne nepriaznivo ovplyvňované a aby bola zachovaná ich výživová hodnota, kvalita a bezpečnosť.
Osobitné priestory musia byť vytvorené na:
- skladovanie návratných a nenávratných obalov,
- skladovanie poškodených, pozastavených alebo reklamovaných potravín a iných výrobkov,
- prípravu, opracovanie alebo spracovanie potravín v predajni, napríklad na porciovanie, balenie alebo inú úpravu tak, aby nedochádzalo k ich vzájomnému nepriaznivému ovplyvňovaniu alebo nepriaznivému ovplyvňovaniu priestoru prípravy,
- odpad, ak nie je denne odvážaný, pričom odpad zo živočíšnych produktov a chladených alebo mrazených potravín musí byť chladený,
- umývanie a čistenie náradia, náčinia, pomocného inventára, košíkov a vozíkov;
- ukladanie čistiacich prostriedkov
- vykonávanie administratívnych prác
Pôdorys samoobslužnej predajne Farmfoods.V súčasnosti možno pozorovať odklon od moderných interiérov, ktoré neraz pôsobia príliš sterilne a vzbudzujú rešpekt. Namiesto toho je vidieť návrat k prírodným materiálom, ako je drevo, kameň a podobne, a to nielen pri niektorých štýlových predajniach a obchodíkoch s bio produktmi, ale i pri niektorých renomovaných módnych značkách alebo reťazcoch.
Pre väčšinu prevádzok nie je dobré, ak zariadenie vyzerá príliš luxusne a vzbudzuje rešpekt, pretože zákazníci majú pocit, že ho môžu poškodiť alebo znehodnotiť. Takýto efekt však možno použiť napríklad v predajni šperkov alebo hodiniek, prípadne techniky, kde je cieľom, aby sa vystavených predmetov zákazníci nedotýkali. Do takýchto predajní je vhodné zapojiť aj nové technológie komunikácie so zákazníkmi, napojenie na internet a podobne. High-tech štýl je v súčasnosti samozrejmosťou napríklad v predajniach s mobilnými telefónmi, počítačovou technikou a elektronikou, kde podčiarkuje charakter sortimentu.
V súvislosti s meniacimi sa trendmi a potrebou prezentovať tovar aj prostredníctvom rôznych marketingových aktivít je nevyhnutná istá miera variabilnosti priestoru predajne. Tá sa dá dosiahnuť mobilným zariadením, teda stenami alebo regálmi, ktorých umiestnenie je možné meniť. Pri prezentácii tovaru je dôležité správne osvetlenie. Jeho flexibilnosť je možné dosiahnuť napríklad použitím koľajníc, po ktorých možno svietidlá posúvať, takisto ich možno natočiť alebo meniť intenzitu svetla. Práca s farbami osvetlenia je zaujímavá aj v predajniach s potravinami. Cieľom farebného osvetlenia pritom nie je len podčiarknuť prirodzený a zdravý vzhľad tovaru, ale aj zachovať maximálnu trvanlivosť výrobkov, kde sa napríklad na mäso používajú hnedočervené odtiene, na zeleninu zasa žlto oranžové a podobne. Vhodné osvetlenie, farby a grafika, ktoré vytvárajú charakter a osobitosť predajne, pomáhajú dotvoriť správnu atmosféru v predajni akéhokoľvek druhu. Pohodu, ktorú zákazníci oceňujú, vnáša do predajne aj reprodukovaná hudba alebo rozhlasové vysielanie.
zdroj: http://www.modarevue.com/1165/uspesnost-predajne-zavisi-aj-od-jej-riesenia
Zadanie - Hotelový apartmán
Navrhnite dispozičné riešenie hotelového apartmánu na základe zadaného pôdorysu.
Interiér navrhnite podľa vlastného vkusu. Nájdite na internete obrázok, svoj inšpiračný vzor.
Naskicujte perspektívny pohľad miestnosti slúžiacej na spanie so zohľadnením inšpiračného obrázka.
Výstupy:
- pôdorys v CAD so zakreslením manipulačných zón - .pdf
- perspektívny pohľad, skica - A3, farebné prevedenie
- inšpiračný obrázok - .jpg