3 - KôRA, SLAMA, RÁKOS, PRÚTIE, RATAN, BAMBUS
Kôra
Kôra je vrchná vrstva tela drevín. Získava sa ako vedľajší produkt pri ťažbe dreva. Jej využitie v exteriérovej tvorbe je viacúčelové. Hlavným produktom z kôry je tzv. mulčovacia kôra, ktorá slúži ako posypová vrstva v záhonoch a má viacero funkcií:
· dekoratívnu – jej rôzna štruktúra a farba môže dotvárať vizuálny efekt celkového záhonu
· úžitkovú – vrstva kôry zabraňuje vysúšaniu pôdy, chráni pred prílišným slnečným žiarením, bráni v raste nežiaducej buriny, chráni pred zamŕzaním koreňového systému, pomáha ochraňovať pôdu pred eróziou.
Podobná kôre je aj mulčovacia drevná štiepka, ktorá sa získava štiepaním dreva.
Všetky druhy mulčovacích zmesí sa pri úprave okrem ofarbenia ešte ošetrujú morením proti predčasnému rozkladu, aby sa predĺžila ich odolnosť voči poveternostným podmienkam a zvýšila sa ich životnosť.
Slama
Slama je produktom získavaným pri pestovaní obilnín. Sú to vyschnuté stonky – steblá obilia. V poľnohospodárstve sa využíva najmä na podstielanie. Súvisí to s jej dobrou tepelnou izoláciou. Tá je spôsobená tým, že steblá sú duté a vo väčšej vrstve hmoty vzduch uzavretý v dutinách izoluje. Táto vlastnosť sa využíva aj v stavebníctve.
Okrem toho je slama využívaná aj na zhotovovanie dekoratívnych a úžitkových predmetov dennej potreby – misy, podnosy, ozdoby a pod.
Rákos
Rákos je druhom mohutnej trávy, ktorá dosahuje dĺžky dvoch – troch metrov. Vyskytuje sa hlavne na zvlhnutých až mokrých miestach. Je to expanzívny druh a vytvára rozsiahle porasty. V minulosti sa využíval ako strešná krytina budov a pre tento účel nachádza uplatnenie aj v súčasnosti, nie však v takom rozmere.
Využíva sa dnes aj na zhotovovanie rohoží určených na zatieňovanie priestorov, vytváranie ľahkých deliacich stien – prvkov v interiéry aj exteriéry, obklady stien a oplotení.
Prútie
Prútie je tradičným materiálom používaným aj našich zemepisných šírkach. Slúži ako vhodný materiál na zhotovenie košov, opletanie nádob, vypletanie rôznych plôch a pod.
Hlavným zdrojom pre tento materiál je košikárska vŕba, nazývaná aj kopanina. Je to skôr vysoký ker, zriedka strom. Rastie v nížinách, pozdĺž vodných tokov, na zaplavených miestach, ale niektoré odrody sa vyskytujú aj v značných výškach.
Jej jednoročné výhonky (prúty) sú stredne silné, rovné, nerozvetvené a dlhé niekedy až 4 metre. Sú tmavozelenej, žltozelenej až hnedozelenej farby, bohato olistené. Majú veľkú stredovú dreň, a preto sa hodia na hrubšie košikárske práce. Po olúpaní sú biele, varením nadobúdajú svetločervenú farbu.
Ratan
Ratan je materiál podobný prútiu, no v skutočnosti sa jedná o popínavú lianu vyskytujúcu v pralesoch juhovýchodnej Ázie. Dosahuje hrúbku od jedného po sedem cm a dĺžku až dvesto metrov.
Na výrobu nábytku a rôznych predmetov sa využíva pre vlastnosti jej dreva, ktoré je ľahké a ohybné.
Bambus
Bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete, ktorá dokáže narásť o desať cm za 24 hodín. Z botanického hľadiska sa radí medzi traviny aj napriek tomu, že jeho vzhľad pripomína drevinu. Jeho stonka je dutá, pevná s hladkým povrchom. Je ľahký, pružný a ľahko opracovateľný. Dosahuje výšky okolo 15 metrov a priemer okolo 0,3 metra. Existuje viacero odrôd, ktorých vlastnosti sa mierne líšia. Pre svoje vlastnosti sa od nepamäti používal v stavebníctve, ale aj v nábytkárstve a pri výrobe rôznych predmetov a nástrojov dennej potreby.