4.2 - DYHY_A_ZOSADENKY
Dyhy sú tenké pásy alebo listy dreva, zhotovené väčšinou pozdĺžnym delením dreva. Delíme ich podľa viacerých hľadísk:
· podľa spôsobu výroby
· podľa spôsobu použitia
· podľa kresby
· podľa miesta použitia na produkte
4.2.1.podľa spôsobu výroby
Pred každým spôsobom výroby dyhy je potrebné najskôr drevený materiál zmäkčiť teplou alebo studenou vodou alebo parou.
Krájaná dyha – z pripraveného dreveného výrezu sa pomocou noža a tlakovnice odkrajuje tenký plát drevenej dyhy.
Lúpaná dyha – drevený valec sa upne o obidve čelá do stroja. Otáčaním dreva a pritlačením lúpacieho noža na jeho povrch vzniká tenký list dyhy. Aby sa tlakom pri oddeľovaní dyha nelámala, pred miestom oddeľovanie pôsobí na drevo tlakom tlakovnica.
Ak je drevený valec pripevnený v strede čela hovoríme o centrickom lúpaní (vzniká súvislý pás dyhy), ak nie je v strede – excentrické lúpanie – (nesúvislý pás dyhy) vzniká dyha so zaujímavou dekoratívnou kresbou.
Rezaná dyha – vyrába sa rezaním vhodne upraveného výrezu. Vznikajú tak dyhy od 1 – 4 mm hrúbky. Podobné ako pri rezaní reziva.
4.2.2.Podľa použitia
· konštrukčná - sa používa na výrobu preglejok, tvarovaných preglejok. Vyrába sa v hrúbke od 0,6 – 4 mm.
· okrasná – používa sa na zosadenky a oblepovanie jednotlivých dielcov nábytku a iných produktov. Vyrába sa v hrúbke od 0,6 – 2,5 mm. Tvorí vonkajší vzhľad výrobku. Nevýhodou je, že rovnaká kresba dyhy je obmedzená na jeden kmeň stromu. Sem patrí aj tzv. lamidyha a mikrodyha. Lamidyha vzniká tak, že sa jednotlivé kusy dyhy zlepia do hranola )vlákna smerujú rovnakým smerom) a potom sa krájaním alebo rezaním odrezávajú pláty na ktorých je všade rovnaká kresba. Mikrodyha je veľmi tenký plát dyhy, zhotovený na presných lúpacích alebo krájacích strojoch. Hrúbka dyhy je 0,1 – 0,4 mm, preto sa musí pri manipulácii podlepovať papierom alebo tkaninou. Využíva sa najmä pri vzácnych druhoch drevín, pretože sa takto môže vyrobiť 2-4 krát viac dyhy z jedného kmeňa.
· poddyha – je dyha, ktorá tvorí medzivrstvu medzi konštrukčnou doskou a okrasnou dyhou na povrchu. Bránia tak prípadnému pretlačeniu štruktúry konštrukčnej dosky (napr. latovky) na tenkú vrstvu okrasnej dyhy.
4.2.3.Podľa kresby
· s nevýraznou kresbou (buk, jedľa, jelša, topoľ, smrek)
· s výraznou kresbou (dub, jaseň, javor, brest, borovica, smrekovec)
o pruhovaná
o fládrová
o vlntá
o očková
o kvietkovaná
o korenica
Dyhové zosadenky sú polotovar, ktorý vzniká spojením viacerých listov dyhy na jednej ploche. Používajú sa najmä kvalitné krájané aj lúpane dyhy s požadovaným typom kresby.
Dyhy sa k sebe spájajú:
· pomocou pásky
· umelým vláknom
· lepením
Spôsoby skladania zosadeniek:
· pozdĺžna
· priečna
· šikmá
· šachovnicová
· krížová
· striedavo šikmá
· rámová
· intarzia